Witamy na polskiej stronie poświęconej programowi QGIS (wcześniej Quantum GIS).
Milena, Robert, Borys, Piotr, Marta, Alina, Radek
Dzisiaj (11.11.2011) rozpoczęło się szóste spotkanie uczestników projektu Quantum GIS. Dostępna jest transmisja na żywo z imprezy. Całość ma trwać trzy dni, a główne tematy to przygotowania do QGIS 2.0, prace nad dokumentacją, zaawansowana geometria obiektów (m.in. splajny) a także sprawy związane z końcową fazą zmiany infrastruktury projektu. To oczywiście tylko wstępne założenia, bo jak uczy praktyka, w tzw. międzyczasie pojawi się na pewno wiele innych, ciekawych tematów.
Żałujemy że nikt z Polski nie mógł być tym razem obecny …
Na portalu PCLab.pl pojawił się ciekawy artykuł traktujący o systemie Linux, ale poruszający ten temat w szerszym kontekście. Jeden z ciekawszych fragmentów w sposób czytelny i przystępny opisuje zagadnienie licencjonowania wolnego oprogramowania.
W Polsce powstaje coraz więcej prac dyplomowych wykorzystujących program QGIS. Niewiele jest jednak takich, które opisują praktyczne aspekty w sposób tak przekrojowy. Z tym większą radością zachęcam do lektury opracowania Wojciecha Krasowskiego na temat
Autor na wielu przykładach popartych ilustracjami, pokazuje nie tylko spore możliwości programu, ale również potencjalne ograniczenia QGIS. Opisane są zarówno operacje na mapach rastrowych, jak i wektorowych. Zaprezentowane szczegółowo przykłady analiz oraz kartograficznych produktów meteorologicznych to:
Praca powstała w ramach studiów podyplomowych "Systemy Informacji Geograficznej" prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej. Jest kolejnym dowodem na ponadprzeciętną aktywność ośrodka wrocławskiego na polu wolnego oprogramowania.
Po raz kolejny Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Polski Oddział OSGeo organizują konferencję połączoną z warsztatami poświęcone wolnemu oprogramowaniu w geoinformatyce. Trzecia edycja imprezy odbędzie się w dniach 12-13 maja 2011 we Wrocławiu.
Całkiem niedawno firma kCube Consulting zaoferowała opłacenie sześciu miesięcy pracy programisty przy wybranym elemencie programu QGIS. Została stworzona strona z listą potencjalnych propozycji, a w ślad za nią uruchomiono ankietę. Ankieta jest dostępna dla każdego, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zagłosować na propozycję, która najbardziej nam odpowiada.
Jak pokazują dotychczasowe wyniki, największą popularnością cieszą się:
Nie ma na co czekać! Wybierz swój typ i oddaj głos już teraz.
Ten GIS Day na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję pojawić się 17 listopada 2010 w budynkach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Nowoczesna aula, mogąca pomieścić 500 osób, trzykrotnie zapełniała się po brzegi. Z całą pewnością w imprezie tej wzięło udział grubo ponad 1 000 osób. Najpiękniejsza jednak była nie liczba uczestników, ale ich przekrój wiekowy. Tutaj należą się wyjątkowe słowa uznania dla głównego organizatora - prof.Krystiana Pyki z AGH. Pomysł skoncentrowania się na młodzieży od szkół podstawowych, poprzez gimnazja i licea, aż po studentów okazał się genialny! A połączenie tego z mnogościa i różnorodnością konkursów, zajęć praktycznych i pokazów spowodowało, że na twarzach wszystkich uczestników malował się wszechobecny uśmiech. Program spotkania był bardzo różnorodny, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Recepta na piękną pogodę ostatniego długiego weekendu we Wrocławiu pozostanie tajemnicą Instytutu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Kiedy większość Wrocławian spędzała ciepłe dni poza miastem lub podziwiając kwitnące na Biskupinie stokrotki, we wspomnianym Instytucie przy ulicy Kosiby gwarno było jak w ulu, nieraz do późnych godzin nocnych, lub raczej, jak to w innych kulturach - do wczesnego ranka. Ostatni programiści zamykali komputery grubo po trzeciej w nocy, a pierwsi logowali się do QGIS-owego SVN już od rana.
W dniach 11-15 listopada odbył się tam Hackfest Quantum GIS, na który zjechało 28 programistów, tłumaczy, osób piszących dokumentację, oraz jedna tajemnicza istota o wdzięcznym imieniu Bazyl. Quantum GIS to obecnie najszybciej rozwijający się system GIS, wydany na licencji GPL. Licencja ta mówi z grubsza o tym, że dobro wypracowane przez społeczność do tej społeczności należy i nikt nie może sobie tego dobra zawłaszczyć na wyłączność.
Przez te cztery dni działo się bardzo wiele. Były dyskusje, prezentacje, warsztaty i wspólne wieczorne wyjścia do miasta. Na imprezę zjechali ludzie z całej Europy, ale nie tylko. Więcej szczegółów i relacji z imprezy przeczytacie na polskiej stronie hackfest QGIS 2010 lub na blogu Tim'a.
Śmietankę gismenów i giswomen ze świata nauki, edukacji, administracji i biznesu ugości na swoje zaproszenie Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Będąc 17 listopada w mieście, nie zapomnijcie wstąpić na tegoroczny GisDay - spójrzcie tylko, co przyszykowano w programie. I my tam będziemy, GRASS i Quantum. Pokażemy, co w Trawie piszczy i dlaczego warto przesiąść się na Łapu-Capó. Zrobimy niedługie warsztaty dla zupełnie niezdecydowanych, a przede wszystkim będziemy mieli okazję się poznać i zamienić kilka(set) słów!
Problem jest drobny, ale przy częstym wykonywaniu pewnych operacji w Quantum GIS, warto poświęcić dwie minuty i dostosować do własnych potrzeb niektóre skróty klawiaturowe.